fbpx

Gołdap

Willa Dwa Jeziora stanowi znakomitą bazę wypadową dla amatorów zwiedzania, oraz fotografii. Okoliczne tereny zachwycają nie tylko dziką, mazurską przyrodą, ale kryją w sobie mnóstwo ciekawych miejsc z bogatą historią, architekturą, oraz atrakcjami dla całych rodzin. Zapraszamy do zapoznania się, z proponowanymi kierunkami zwiedzania.

Kierunek Gołdap

Gołdap – miasto leży w obrębie Garbu Szeskiego nad rzeką Gołdapa prawego brzegu Węgorapy, dł. 89 km. Główny ośrodek Mazur Garbatych, czyli pagórkowatych.Prawa miejskie posiada od 1540 roku. Rdzenna ludność mazursko-litewska była przedmiotem długoletniej germanizacji; W roku 1657 podczas najazdu Tatarów, burmistrza tego grodu nabito na włócznię i żywcem upieczono na wolnym ogniu na rynku. Miasto zniszczono podczas I jak i II wojny światowej prawie kompletnie. W latach 1941-1944 w lesie Kumiecie nad jeziorem Gołdap mieściła się Kwatera Naczelna Luftwaffe (OKL) tzw. Kompleks Robinson.

Ciekawostka: w 1765 r w Gołdapi na zaproszenie dowódcy tamtejszego garnizonu gen. Daniela Friedricha von Lossow przebywał wybitny filozof Kant. W 1929 r. gołdapskie liceum otrzymało nazwę Kantschule . W 1996 r, odsłonięto w mieście pomnik Immanuela Kanta.

Trójstyk – 32 km na wschód od Gołdapi – to punkt styku granic trzech państw – od czasu traktatu mełneńskiego w 1422r – Zakonu, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Polskiej i znów od 1991 r. Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Wyznacza go biały obelisk wykonany w betonu w formie ostrosłupa, stojący między słupami granicznymi polskim i rosyjskim.

Stańczyki – Zabytkowe mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. najpierw wybudowano most południowy (lata 1912-14, ukończony w 1917 r.), a później, w 1918 r. most północny. Obie budowle są względem siebie równoległe.

mo