fbpx

Mikołajki

Willa Dwa Jeziora stanowi znakomitą bazę wypadową dla amatorów zwiedzania, oraz fotografii. Okoliczne tereny zachwycają nie tylko dziką, mazurską przyrodą, ale kryją w sobie mnóstwo ciekawych miejsc z bogatą historią, architekturą, oraz atrakcjami dla całych rodzin. Zapraszamy do zapoznania się, z proponowanymi kierunkami zwiedzania.

Kierunek Mikołajki

Hotel Gołębiewski / Aqua Park Hotel Gołębiewski – oraz kilkaset miejsc noclegowych w pensjonatach i kwaterach prywatnych. Zabytki: rezerwat przyrody Jezioro Łukajno, Muzeum Reformacji Polskiej, klasyczny kościół ewangelicko-augsburski z 1842 r, neogotycki kościół z 1910 r.

Pałac w Rudziszkach –  znajduje się zespół pałacowo-parkowy z pałacem z XVII w, przebudowanym w XIXw. oraz parkiem w stylu angielskim. Po remoncie pałacu ulokowano w nim Oddział Szpitala Psychiatrycznego, Oddział w Rudziszkach ma 52 łóżka i przeznaczony jest dla chorych wymagających długotrwałego leczenia. W Rudziszkach znajduje się planowane przejście graniczne z Obwodem Kaliningradzkim do Kryłowa
Rezerwat ptaków na jeziorze Oświn- Jezioro Oświn jest jedną z ważniejszych ostoi ptaków wodno-błotnych w północnej części Warmii i Mazur, znaną i chronioną jeszcze w okresie przedwojennym, choć w ostatnich latach, na skutek znacznego zmniejszenia się powierzchni lustra wody oraz wzrastającej presji drapieżników część gatunków ptaków przestała się tu gnieździć, a populacje lęgowe innych znacznie się zmniejszyły. Jest to najważniejsza w kraju ostoja lęgowa zielonki.

Dwór w Dąbrówce Małej – wybudowany został w latach 1914- 1917 w MAMERKACH, w Rucianem zainstalowało się dowództwo Luftwaffe, a sam Reichsfuhrer SS Heinrich Himmler wybrał na swoją kwaterę miejscowość POZEZDRZE.

Bunkry z II wojny światowej – w lesie kilka kilometrów na północ od RADZIEJ, znajdują się dobrze zachowane schrony sztabowe, schrony przeciwlotnicze, bunkry ochrony, elektrownia, peron i bocznica kolejowa oraz betonowa droga dojazdowa, wybudowane w latach 1940-1942. Swoją kwaterę polową o kryptonimie „WENDULA” miał tutaj minister, szef kancelarii III Rzeszy – SS-Obergruppenführer Hans Lammers. Współautor aktów prawnych, godzących w Żydów i Polaków; ceniony przez Hitlera za umiejętność nadawania nieludzkim decyzjom formy przepisów prawa.
Bunkry w Okowiźnie – w pobliskim lesie (ok. 2 km na północny zachód) znajdują sie bunkry byłej kwatery SS i policji Reischfürera Heinricha Himmlera (występowała pod kryptonimem „Hochwald”), zbudowane w latach 1940-1941, były wykorzystywane w czasie agresji na ZSRR. Teren kwatery otoczony był polem minowym ogrodzonym płotem z siatki i drutu kolczastego. Zakwaterowany był tu batalion policji, który wchodził w skład oddziałów przewidzianych do obrony kwatery Himmlera i OKW w Gierłoży oraz obserwacji trójkąta Kętrzyn – Węgorzewo – Giżycko. 16 września 1944 roku Himmler spotkał się tu z generałem WŁASOWEM Andrejem dowódcą Rosyjskiej nArmii Wyzwoleńczej.

bunkier